Piercing

Dlaczego uszy bolą lub ropieją od kolczyków: przyczyny i sposoby leczenia

W większości przypadków piercing uszu jest jedynie chwilowym problemem

W ogromnej większości sytuacji, piercing w uszach powoduje jedynie chwilowe niedogodności: bardzo szybko rany przestają boleć i wymagać specjalnej opieki. Niemniej jednak, czasami ta procedura może prowadzić do dość nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak ból, zaczerwienienie i zakażenie.

Teampaper Snap 2023 09 27 17 41
Dlaczego uszy bolą lub ropieją od kolczyków: przyczyny i sposoby leczenia 11

Nie można lekceważyć tych niepokojących symptomów

Ignorowanie problemu w stylu „przetrwam, samo się zagoi” może tylko pogorszyć sytuację. Uwaga! Samoleczenie może być szkodliwe dla twojego zdrowia! Ból i zapalenie po przekłuciu są powodem do skonsultowania się ze specjalistą!

Dlaczego uszy bolą od kolczyków?

Są różne podstawowe przyczyny bólu uszu spowodowanego przez kolczyki. Oto kilka z nich:

Nieudany piercing

Piercing uszu powinien być wykonany tylko w profesjonalnych salonach, gdzie obowiązują ścisłe zasady sterylizacji narzędzi. Ale nawet z profesjonalnym podejściem, wybór miejsca do przekłucia może być problematyczny – ludzka anatomia bywa zaskakująca.

Niewłaściwa opieka

Najczęściej ból uszu wynika z niewłaściwej opieki. Niektórzy ludzie nieprawidłowo dbają o rany, używają niewłaściwych środków, dotykają uszu brudnymi rękoma.

Traumatyzacja

W pierwszych dniach po przekłuciu, rany są szczególnie wrażliwe. Można je łatwo uszkodzić, nawet przy czesaniu włosów czy przebieraniu się.

Choroby

Niektóre choroby, takie jak cukrzyca, różne schorzenia krwi czy skłonność do tworzenia blizn, są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do piercingu.

Teampaper Snap 2023 09 27 17 40
Dlaczego uszy bolą lub ropieją od kolczyków: przyczyny i sposoby leczenia 12

Alergiczne reakcje

Można być alergicznym nawet na sterylne metale używane w procesie piercingu. W przypadku bólu spowodowanego złotymi kolczykami, prawdopodobnie spowodowane jest to obecnością stopów wywołujących reakcje alergiczne.

Niewłaściwy wybór kolczyków

Zbyt ciężkie kolczyki mogą być ryzykowne, bo rozciągają i częściej uszkadzają dziurki. Warto też zwrócić uwagę na typ zamka: na przykład angielska zatrzask wymaga dopasowania do struktury ucha.

Niebezpieczeństwa samodzielnego przekłucia

Nie próbuj przekłuwać uszu samodzielnie lub z pomocą znajomych i rodziny bez odpowiednich umiejętności. Kto da gwarancję, że igła jest sterylna i że przekłucie nie trafi w problematyczne miejsce?

Co robić, jeśli uszy bolą od kolczyków?

Pierwsza rzecz, którą należy zrobić, to zdjąć kolczyki, nie mając nadziei, że wszystko samo się unormuje. Jeśli bolą małżowiny uszu od kolczyków, ale rana już się zagoiła i nie ma śladów zapalenia, przyczyna może leżeć w samej biżuterii. Najczęściej takie reakcje wywołuje właśnie ona.

Metale szlachetne a alergie

Metale szlachetne (srebro, złoto, platyna) są inerte i nie mogą wywoływać reakcji alergicznych. Jednak w czystej formie nie są one używane do produkcji biżuterii (są zbyt miękkie). Do nich dodawane są różne ligatury: miedź, nikiel i inne metale. To właśnie one mogą wywoływać u niektórych ludzi podobne reakcje.

Co robić, jeśli uszy są zapalone od kolczyków?

Generalnie zapalenie już zagojonych ranek jest związane albo z traumatyzacją, albo z właściwościami biżuterii, o których mówiliśmy wcześniej. Nie można też lekceważyć zaostrzenia chorób ogólnoustrojowych – one również mogą wywoływać nietypowe reakcje.

Zapalenie nie jest przypadkowe

Zapalenie ucha od kolczyka nie jest przypadkowe: należy ustalić przyczyny tego zjawiska, aby unikać ich w przyszłości. Jak smutne by to nie było, czasem trzeba całkowicie zrezygnować z takiej biżuterii. Nic krytycznego – na rynku jest mnóstwo świetnych klipsów.

W przypadku zapalenia

Jeśli ucho jest zapalone od kolczyka, należy przynajmniej tymczasowo zrezygnować z noszenia odpowiednich ozdób. Poczekaj, aż ślady procesu zapalnego całkowicie znikną. Rekomendacje dotyczące pielęgnacji uszu w tym okresie znajdują się poniżej. Totalne zaczerwienienie ucha, z towarzyszącym wydzielaniem ropy z miejsca przekłucia, jest poważnym powodem do zwrócenia się do lekarza chirurga. A jeśli do tego doszła gorączka, do lekarza nie idź, ale biegnij!

Zapalenie po przekłuciu

Najczęstsze przyczyny

Najczęściej zapalne reakcje pojawiają się po amatorskich przekłuciach wykonanych spontanicznie: skoro są ręce, uszy i igła do szycia – dlaczego by nie? Zapalna reakcja to najmniejsze zło wynikające z takich nieprzemyślanych decyzji.

Profesjonalne podejście

W salonach uszy przekłuwa się specjalnymi igłami do piercingu. Specjalnej pistoletu nie można całkowicie wysterylizować, dlatego najlepszą opcją jest jednorazowa igła-kateter: jest ona gwarantowane sterylna. Zaczerwienienie ucha i pojawienie się strupków to normalna reakcja organizmu w pierwszych kilku tygodniach po zabiegu.

Objawy alarmujące

Jeśli ucho stało się purpurowe, pojawił się „drętwy ból”, a z przekłucia dosłownie wycieka ropa, należy podjąć odpowiednie działania.

Materiały do piercingu

Medyczna stal, z której są wykonane pierwotne kolczyki, sprzyja szybszemu gojeniu się ran. Jeszcze lepsze właściwości wykazuje tytan chirurgiczny.

Leczenie zapalenia

Właściwie rzecz biorąc, zwykle zapala się nie ucho, ale jego małżowina. Jeśli ucho jest zainfekowane przez kolczyk, można je leczyć w następujący sposób:

  • Dezynfekcja rany. Do tego celu można użyć wacika nasączonego w alkoholu medycznym lub kwasie borowym, nalewce z nagietka, nadtlenku wodoru lub chlorekseidyny.
  • Nałóż maść na zapalony obszar. To pomoże zlikwidować stan zapalny. Nadają się maść tetracyklinowa, levomekol, solkoseril – mają one podobne działanie.
  • Powtarzaj procedurę regularnie, aż uszy przestaną się ropieć. Zaleca się wykonywanie tych manipulacji co najmniej 2-3 razy dziennie.

Co robić, jeśli ucho się zainfekuje?

Właściwie mówiąc, zwykle to nie ucho się zakaża, ale jego płatek. Jeżeli ucho się zainfekuje z powodu kolczyka, można je leczyć w następujący sposób:

  • Dezynfekować ranę. W tym celu można użyć wacika nasączonego w alkoholu medycznym lub borowym, nalewki z nagietka, wody utlenionej lub chlorheksydyny.
  • Posmarować zapalony obszar maścią. To pomoże usunąć stan zapalny. Odpowiednie są maści tetracyklinowe, levomekol, solkoseril – mają one podobne działanie.
  • Powtarzać procedurę regularnie, dopóki ucho się nie zagoi. Zaleca się wykonywanie tych manipulacji co najmniej 2-3 razy dziennie.

Specjalne zalecenia dla dzieci

Jeśli ucho dziecka jest zainfekowane, zaleca się stosowanie jak najłagodniejszych środków. Rany należy płukać ostrożnie, używając chlorheksydyny lub wody utlenionej – nie szczypią. Po nałożeniu maści zaleca się odwrócenie uwagi dziecka od uszu, dopóki substancja nie wchłonie się. Te maści są przeznaczone do użytku zewnętrznego, więc należy unikać ich dostania się na ręce, a następnie do ust dziecka.

Ogólne zalecenia

Nie warto śpieszyć się z przekłuwaniem uszu dzieciom: lepiej poczekać co najmniej do trzech lat. Również dorośli powinni podejść do tego zabiegu z odpowiedzialnością. Przekłuwanie uszu powinno odbywać się tylko wtedy, gdy czujesz się dobrze, możesz poświęcić trochę czasu na pielęgnację i jesteś gotów znieść pewne niedogodności. I w żadnym wypadku nie przed wyjazdem na wakacje czy ważnym wydarzeniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *